LEDENT

GABINETY STOMATOLOGICZNE

  • *pola obowiązkowe
    zarejestruj

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych ubytków próchnicowych.

Głównym czynnikiem wywołujacym próchnicę jest płytka nazębna, bakteryjna, przylegająca do zęba i znajdujące się w niej określone drobnoustroje. Na podatność na próchnicę wpływają z jednej strony czynniki natury ogólnej, jak predyspozycja osobnicza, niektóre choroby, nieprawidłowe odżywianie (niedobór wapnia, fosforu, witamin i niektórych mikroelementów)

Z drugiej strony znaczny wpływ wywierają czynniki miejscowe, a wśród nich: niedostateczna higiena jamy ustnej oraz nieprawidłowa dieta (zbyt duża ilość cukrów, węglowodanów oraz pokarmów o lepiej konsystencji)

Objawami próchnicy są początkowo nieestetyczne plamy na zębach, następnie ubytki twardych części zęba, które nieleczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba - miazgi. Wiąże się to z dolegliwościami bólowymi i wykluczeniem zęba z czynności żucia. W skrajnych przypadkach nie leczona próchnica może doprowadzić do obumarcia zęba. Pogarsza to estetykę uśmiechu i może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu w postaci ukrytego ogniska infekcji.

Leczenie próchnicy polega na opracowaniu i wypełnieniu ubytku próchnicowego. Po opracowaniu chorych, próchniczych tkanek zęba pozostaje ubytek.  Wypełnienie tego ubytku jest konieczne aby oddzielić zdrowe tkanki zęba od środowiska zewnętrznego i zamknąć możliwe drogi dostępu bakteriom. To zaopatrzenie powinno być trwałe, estetyczne, oraz przywracać pierwotny kształt zęba.

Przy leczeniu próchnicy prostej stosuje się wypełnienia materiałami kompozytowymi lub protetycznymi typu onlay i inlay.

Właściwa higiena oraz profesjonalne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym, to sprawdzony sposób na zapobieganie lub ograniczenie powstawania próchnicy.


plende